
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 3711
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48194
Ext.Price$0.48194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48194 | $0.48194 |
| 10 | $0.40983 | $4.09830 |
| 25 | $0.38818 | $9.70450 |
| 50 | $0.36768 | $18.38400 |
| 100 | $0.34826 | $34.82600 |
| 300 | $0.32901 | $98.70300 |
| 500 | $0.31082 | $155.41000 |
| 1000 | $0.29598 | $295.98000 |
| 3000 | $0.27964 | $838.92000 |
| 5000 | $0.26421 | $1321.05000 |
| 10000 | $0.25947 | $2594.70000 |
